New hair: Back to basics

image7

After a year with platinium blonde long hair, I decided to make a big change – both in the haircut and color. Partly I was missing my natural color, partly I noticed how much damaged was my hair from monthly bleaching. I was literally afraid of loosing my hair if I would continue with that, so I started to search around to find THE salon, where I will ask for rescuing my hair.

After a very long research (my friends know very well what does it mean long for me) I choose the beautiful studio of Michal Zapomel. First I took an appointment for consultation, where we discussed all the possibilities and estimated the price. The approach of the team reassured me that it is the best choice I can do. I fixed the second appointment and I left with a small bottle of Olaplex to start take care of my hair (ok, the rest of my hair on my head).

image1
before
image2
relax while having my hair washed

The “Day D” arrived so quickly and this afternoon I spend in the salon 4 hours. I’m in love with my new hair and I strongly recommend this salon to everyone. They’re not hairdressers, but magicians. They know why they call themselves “warriors for making hair beautiful”.

I have to add, that the salon is really beautiful, the touch of a spanish interior designer is recognizible as I found it very similar to Salvador Dali’s house in Cadaques. They also make one of the best coffees I had drank in Prague and their bar is full of home-made delicious snacks and cakes. So it makes a full-sense experience and in the end I was relaxed, in a good mood and again in love with myself.

Another advantage is, that they recommend you the products to continue take care of your hair at home, and you can simply buy them in their own e-shop, so you don’t have to run back if your home care products are empty. But I still think I’ll prefer to go to that beautiful place, at least for drinking their divine espresso.

image6

Enjoy the photos and don’t forget to tell me what do you think about it!

 

 

image3
that coffee!

 

Po roce s platinovou blond jsem se rozhodla pro pořádnou proměnu a to jak střihu tak barvy. Částečně se mi po mojí přírodní barvě stýskalo, částečně mě pro změnu přesvědčil čím dál tím víc se zhoršující stav mých vlasů. Každoměsíční barvení se na nich opravdu podepsalo a já jsem měla strach, že jestli budu takhle pokračovat, na hlavě mi nezbyde doslova ani vlásek. Takže jsem začala hledat ONEN salon, na který se obrátím, aby mi vlasy dali dokupy.

Po dlouhém hledání (a ti co mě znají, vědí, co v mém případě znamená dlouhé), jsem si vybrala salon Michala Zapoměla. Napřed jsem si domluvila konzultaci, kde jsme probrali všechny možnosti a přibližnou cenu. Přístup celého týmu a osobní zájem samotného Michala Zapoměla mě ujistil, že jsem opravdu lépe vybrat nemohla. Zarezervovala jsem si tedy termín proměny a domů jsem šla vybavená lahvičkou Olaplexu, abych o své vlasy (ok, o to, co mi na hlavě zbylo) mohla začít pečovat ještě před samotnou proměnou.

Den D přišel hrozně rychle a dneska odpoledne jsem strávila celé 4 hodiny v salonu. Do svých nových vlasů jsem totálně zamilovaná a rozhodně každému tohle kadeřnictví doporučuji. Mám pocit, že tým by se měl spíš než kadeřníky nazývat kouzelníky. Dobře vědí a právem se označují za “bojovníky za vlasy krásnější”.

 

image10
after

Dodávám, že salon je vážně nádherný. Interiér navržený španělským designérem to na sebe prozrazuje, hodně mi to připomínalo dům Savadora Dalího v Cadaques. A to kafe, co dělají, je rozhodně jedno z nejlepších co jsem v Praze pila. Kromě kávy mají i dost velkou nabídku domácích svačinek a zákusků, takže se z návštěvy kadeřnictví stává zážitek pro každý smysl. Já odtamtud odcházela zrelaxovaná, s dobrou náladou a znovu schopná se na sebe podívat do zrcadla.

Další výhoda je, že zakladatel salonu vlastní i e-shop, kde si můžete koupit všechny produkty, které vám doporučí. Zároveň tak odpadá nutnost běžet do salonu v momentě, kdy nějaký produkt dojde. Ale myslím, že osobně upřednostním osobní návštěvu, už kvůli té božské kávě.

Užijte si fotky, a dejte vědět co si o salonu a mojí proměně myslíte!

image5

image4

image8

 

One thought

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s