Black and white in Rome

DSC_0089

Today I want to share with you my outfit I choose for the Jean-Michel Basquiat exposition in Chiostro del Bramante in Rome.

Since it was rainy and not really hot in the morning, I choose the black ripped jeans from Topshop, a lace long-sleeve blouse from Mango, a simple black Only blazer to prevent getting cold and Aldo sandals. I completed the outfit with classic Chanel flap bag and Prada sunnies.

Enjoy the photos and let me know, what do you think about my B&W combination!

DSC_0091

Dnes bych se s vámi ráda podělila o outfit, který jsem si vzala na výstavu Jean-Michel Basquiata v Chiostro del Bramante v Římě.

Vzhledem k tomu že od rána pršelo a nebylo úplně teplo, zvolila jsem černé džíny s vysokým pasem a roztrháním z Topshopu, krajkový top s dlouhým rukávem z Manga a jednoduchý černý blazer Only. Obula jsem sandály Aldo, protože jsem přece jen doufala, že se počasí umoudří (a stalo se!). Celý outfit jsem doplnila klasickou černou flap bag Chanel a slunečními brýlemi Prada.

Tak si užijte fotky, a dejte vědět, jak se vám můj outfit líbí a jestli sami také nosíte B&W kombinaci, nebo vám přijde nudná a dáváte přednost víc barevným outfitům.

DSC_0088

DSC_0093DSC_0087

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s